AAA
Szkoła Podstawowa im.Jana Pawła II w Grabowcu
WITAMY NA STRONACH SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM.JANA PAWŁA II W GRABOWCU ::Jan Paweł II::Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

Aktualności

23 września 2018 22:29 | Aktualności

Uroczystości pogrzebowe żołnierzy poległych w bitwie pod Rzechowem, Aleksandrowem, Iłżą we wrześniu 1939 roku.

          8 września 2018 roku w Grabowcu (gm. Rzeczniów, pow. lipski) odbyły się uroczystości pogrzebowe żołnierzy 12  Dywizji Piechoty Wojska Polskiego poległych 9 września 1939 roku pod Grabowcem i Rzechowem oraz poświęcenie pomnika Poległych.  Pogrzeb został zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej wraz z wójtem gminy Rzeczniów Karolem Burkiem i proboszczem parafii p.w. Świętego Mikołaja w Grabowcu księdzem kanonikiem Zbigniewem Wypchło. W lipcu i wrześniu br. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa prowadziło prace na terenach Lasu Aleksandrowskiego/Rzechowskiego, gmin Rzeczniów, Brody i Iłża.  W wyniku tych prac ekshumowało szczątki około 150 żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w bitwie pod Rzechowem, Aleksandrowem, Iłżą. Odnaleziono również wiele rzeczy należących do żołnierzy, m.in. buty, medaliki, manierki, maskę gazową, ostrogi, guziki, maszynkę do golenia, dużą ilość butów żołnierskich oraz nieśmiertelniki  dzięki czemu można było ustalić  tożsamość wielu poległych. Przy pracach byli stale obecni Wójt Gminy Rzeczniów Karol Burek oraz proboszcz parafii rzym.- kat. Św. Mikołaja w Grabowcu ks. Zbigniew Wypchło, bez których życzliwości prace nie mogłyby się odbyć.
Znalezione w czasie prac artefakty będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym w Iłży. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele p.w. Świętego Mikołaja w Grabowcu odprawioną przez bp Piotra Turzyńskiego, a zakończyły złożeniem kwiatów przy pomniku Poległych. Wzięli w nich udział przedstawiciele środowisk kresowych, związanych m.in. z Brzeżanami, gdzie stacjonował 51. Pułk Strzelców Kresowych pod dowództwem płk Emila Fieldorfa. Żołnierze tego pułku również zginęli w bitwie pod Iłżą. Na uroczystym pogrzebie Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali Renata Soszyńska (zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa) oraz Marcin Krzysztofik (dyrektor Oddziału IPN w Lublinie). Został również odczytany list od prezesa IPN, w którym dr Jarosław Szarek przypomniał, że obowiązkiem naszego państwa jest organizowanie pogrzebów żołnierzy, którzy walczyli o nasz kraj, a jeszcze nie doczekali się godnego pochówku. Honorowy patronat nad uroczystościami sprawował wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

D.Kaczor

Przeczytano: 179 razy. Wydrukuj|Do góry